Obilježavanje Svjetskog dana hrane

Autor: Marija Deanković, 19. 10. 2020.

Ovogodišnji Svjetski dan hrane obilježen je u skladu s postojećom epidemiološkom situacijom. U sklopu projekta „Živjeti Zdravo“ učenici se uključuju u rad, provode se ankete, vrši se analiza, procjenjuju aktivnosti i poboljšanja.

Analizu ankete pogledajte ovdje.

Sve više postajemo svjesni činjenice da hrana koju konzumiramo utječe na naše zdravlje, stoga i sve više ljudi posvećuje dodatnu pažnju zdravijoj prehrani.

U nastavi nekih strukovnih predmeta i preko međupredmetnih tema učenici proučavaju i istražuju što je to zdrava prehrana, što je to organska, tj. ekološki uzgojena hrana, te koje su dobrobiti zdrave hrane i zdrave prehrane uz naravno zdrave životne navike.

Zadatak za učenike je bio kritički promisliti o vlastitim prehrambenim navikama; osmisliti jelovnik za tri obroka: doručak, ručak i večeru - „Moj tanjur zdrave prehrane“ - koji daje slikovit prikaz cjelovitog obroka. Učenici su vrlo pomno osmislili i pripremili kod kuće tanjur zdrave hrane, fotografirali i tako zajednički skupili zbirku zdravih obroka. Fotografije su šarolike, učenici kreativni; ideja je puno.

Fotografije doručka učenika

Fotografije ručka učenika

Fotografije večere učenika

Zaključak se jednostavno izvodi: raznolikost, uravnoteženost i umjerenost temelji su pravilne i zdrave prehrane kao smjernice za zdraviji, dugotrajniji, kvalitetniji i bolji život bez kroničnih bolesti uz, naravno, redovitu fizičku aktivnost.

Ana Mladinović, dipl. ing. kem. tehn.
mr. sc. Anita Bašić Jakobović

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / www.ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr