Sustainable Schools 4 Sustainable EUrope

Rodna (ne)jednakost u bajkama - samo lijepe božićne poruke

Autor: Ivana Opačak, 23. 12. 2020. 18:37

Učenici 1.e razreda tijekom nastave engleskoga jezika na daljinu/online u prosincu o.g. brusili su svoje jezične vještine, vještine kritičkoga i kreativnog razmišljanja te kreativnog pisanja. Tijekom projektnoga rada ostvareni su ishodi nastavnoga predmeta i čak pet međupredmetnih tema. Učenici su pokazali veliki interes za obradu teme Rodna (ne)jednakost u bajkama, dobru razinu poznavanja jezičnih struktura i visoku razinu kreativnosti. U tekstu koji slijedi pročitajte radove učenika objedinjene u e-knjizi modernih bajki. Učenici su, sa svojom nastavnicom/razrednicom Ivanom Opačak, za vas pripremili i prigodne e-čestitke.

[više]

O vježbeničkim tvrtkama EBŠ i SŠ Konjščina u Europskom tjednu strukovnih vještina

Autor: Ivana Opačak, 10. 12. 2020. 12:32

Učenici 3.b razreda naše škole danas su – na online/Zoom nastavnome satu vježbeničke tvrtke s nastavnicama Sandom Kovačić i Vanjom Bano – ugostili učenike 2.a razreda Srednje škole Konjščina. Sastanak je inicirala prof. Ivana Opačak koja, iako poučava hrvatski i engleski jezik, uvijek iznova traži zanimljive jezične izazove za učenike strukovnjake. Sastanku su prisustvovale i nastavnice Željka Florjan Kiseljak, Marija Brkić i Marta Hajster iz SŠ Konjščina. Posebno smo zahvalni Veroniki Čalušić, prošlogodišnjoj maturantici naše škole, danas studentici Ekonomskoga fakulteta u Zagrebu, koja je (na poticaj bivše razrednice) svoje iskustvo stjecanja strukovnih vještina u srednjoj školi podijelila s nama na jutarnjem Zoomu (7:15 – 8:15).

[više]

O održivom poslovanju s predstavnicima IKEA-e u Europskom tjednu strukovnih vještina

Autor: Ivana Opačak, 7. 12. 2020. 17:46

I ove smo godine službeni partner Europskoga tjedna strukovnih vještina. Naše su aktivnosti vidljive i škola prepoznatljiva na međunarodnoj interaktivnoj karti strukovnih događanja. Moto je ovogodišnjega (petog) Tjedna VET for Green & Digital Transitions/Strukovno obrazovanje za zelenu i digitalnu budućnost, a ciljevi su podizanje svijesti o važnosti održivoga strukovnog obrazovanja u lokalnoj i (inter)nacionalnoj zajednici te razvijanje strukovnih vještina kroz rad na onome (i učenje o onome) što volimo. U nastavku teksta pročitajte kako su učenici prodavači (2.f i 3.f) i nastavnici naše škole učili o održivom poslovanju na zajedničkom Zoomu s predstavnicima IKEA-e te učenicima 4.a i nastavnicima SŠ Konjščina.

[više]

(Ne samo) u Mjesecu borbe protiv ovisnosti - STOP ovisnosti!

Autor: Ivana Opačak, 4. 12. 2020. 14:51

Učenici 1.e razreda na satu razrednika (s prof. Ivanom Opačak) obilježili su Mjesec borbe protiv ovisnosti zajedničkom online debatom s učenicima 2.b razreda Srednje škole Konjščina (pod mentorstvom prof. Dijane Pintarić). Najljepši je to mogući uvod u Europski tjedan strukovnih vještina koji nam predstoji. Učenici su se za ovaj izazov pripremali tijekom višestrukih aktivnosti na nastavi engleskoga jezika (na daljinu i u razredu). Tijekom Zoom sastanka (4. prosinca 2020., 10:20 - 11:00) pokazali su ozbiljnost i zrelost te zauzeli jasan stav: Kažem(o) NE ovisnosti! Svaka je ovisnost loša i to je put koji NE ŽELIM(O) odabrati!

O Erasmusu i eTwinningu tijekom Dana Erasmusa – iz perspektive ambasadora EP-a

Autor: Ivana Opačak, 17. 10. 2020. 16:32

Predstavljamo još nekoliko fizičkih i virtualnih događanja koja su obilježila ovogodišnje Dane Erasmusa u našoj školi. Najzanimljiviji je bio virtualni/Zoom sastanak We Care about Erasmus+ & Share učenika i nastavnika dviju partnerskih škola (Srednje škole Konjščina i naše škole) te predstavnika lokalnih udruga – Savjeta mladih Krapinsko-zagorske županije i Europskoga doma i Europe Directa Slavonski Brod. Sastanak je održan uoči Svjetskoga dana kravate. Učenici i nastavnici eTwinneri i ambasadori Europskoga parlamenta partnerskih škola razmijenili su svoja iskustva mobilnosti i predstavili rezultate projektnoga rada. Online događanje u kojemu smo škola-partner dio je službenoga programa Erasmus Days 2020.

[više]

Tjedan u znaku eTwinninga, europskih jezika i turizma

Autor: Ivana Opačak, 26. 9. 2020. 12:29

I ove smo godine, višejezičnim aktivnostima kroz međupredmetnu i međunarodnu suradnju, obilježili Europski dan jezika (26. rujna) i Svjetski dan turizma (27. rujna). Cilj je bio podići svijest o pripadnosti zajednici europskih naroda, uputiti na važnost turizma (osobito u ruralnim područjima i osobito danas, tijekom COVID-19 pandemije) te važnost cjeloživotnoga učenja materinskog i stranih jezika kako bi se povećala višejezičnost, mobilnost i međukulturalno razumijevanje.

[više]

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / www.ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr